Esminis akcentas | Džinsai

Mada tikrai nebūtų tokia įdomi, jeigu netektų nuolat stebėti, kaip ji provokuoja savo sekėjus. Tarsi bandydama jų kantrybę, ji verčia nuolat abejoti tuo, kas yra gražu, o kas ne, kokius kūrinius galima vadinti šedevrais, o ką derėtų nurašyti į beskonybės paraštes. Mada netgi žaidžia su sąvoka „paprasta“, nes tai, kas šiandien atrodo nuobodu ir kasdieniška, rytoj gali tapti įkvėpimo šaltiniu net aukštosios mados kolekcijai. Taip šį sezoną nutiko ir su denimu. Audiniu, savo istoriją pradėjusiu nuo darbininkams skirtos aprangos, o šiandien vadinamu viena svarbiausių pavasario tendencijų. Ir, įdomiausia, neturinčia nieko per daug bendro su kasdieniškumu, paprastumu ar funkcionalumu.

Kai kilo idėja į esminį akcentą šįkart pažvelgti kiek kitaip, kasdieniais laikomi džinsai buvo patogus akivaizdus pasirinkimas. Bet tik ne tada, kai sugalvojama išlipti iš įprastos siaurėjančių kelnių komforto zonos ir išbandyti kai ką, ko spintoje nebuvo itin seniai – šiemet ant podiumų iš naujo atgimusį nuo kelių platėjantį modelį, angliškai vadinamą „bootcut“. Skamba tarsi aidas iš gūdžių 2000-ųjų. O mintyse iškyla vaizdas, kaip prie tokių kelnių buvo derinami sportiniai bateliai su platforma ir trumpos ryškių spalvų palaidinės. Kol kažkas panašaus netyčia neatsidūrė ir mano spintoje. Beje, turbūt pirmą kartą nuo 2000-ųjų.

Džinsai?

Net neverta ginčytis, kad mados kūrėjų pomėgis flirtuoti su denimu per paskutinį dešimtmetį padovanojo ne vieną dabar jau komiškai atrodančią tendenciją. Tarsi universaliausiu džinsinių kelnių modeliu tapo siaurėjantis ir kojas aptempiantis kirpimas – tendencija, kuri genų loterijos nelaimėjusioms ir modelio figūros neturinčioms moterims džinsų paieškas pavertė begale bandymų atrasti tą vienintelę (supraskite – tinkančią) porą. Tarsi iš vaikino pasiskolintas, kiek didokas tiesaus kirpimo „boyfriend“ modelis taip pat vizualiai labai sunkus (net jei patogus). Plėšyti džinsai daugeliu atveju buvo dėvimi kiek per drąsiai, o tendencija apogėjų pasiekė, kai per plyšius atidengtos odos pradėjo matytis netgi daugiau nei audinio. Būtų galima aptarti ir medžiagą į odą panašia pavertusį vaškavimo būdą, balinimą, sagstymą kniedėmis. Bet kuriuo atveju, denimas nepelnytai tapo drobe vienadienėms tendencijoms ir prarado savo prestižą, o į jo vietą stojo oda ir tamprėms naudojamas lengvai marginamas audinys.

Todėl buvo itin įdomu stebėti, kaip ant pavasario-vasaros podiumų denimas buvo prikeltas naujam gyvenimui. Iš jo mados kūrėjai („Burberry Prorsum“, „Gucci“, „Roberto Cavalli“, „Stella McCartney“, „Chloe“, „Dolce & Gabbana“, „Etro“ – sąrašą galima tęsti, bet idėją jau turbūt supratote) pradėjo kurti ne tik akimirką madingus gaminius, bet gerai atrodančius, aštuntojo dešimtmečio stilistikos įkvėptus elegantiškus modelius. Taip ant podiumų atsirado puikūs denimo kelnių kostiumai, griežtos struktūros švarkai, marškinių tipo suknelės, kombinezonai ir sarafanai. Jie pasirodė ne tik patogūs ar funkcionalūs, bet, svarbiausia, atrodė brangūs, prabangūs, išskirtiniai. Drabužiai, kurių nesinori paprastai pavadinti kasdieniais, nes norisi juos kruopščiai derinti ir dėvėti su ne ką mažesniu pasitenkinimu nei naują „Saint Laurent“ odinį švarką.

Rinktis, derinti, mautis, eiti

Taigi pastaruosius keletą metų norą ieškoti džinsų pakeisdavo sprendimas įsigyti dar vieną porą patogių netikros odos kelnių, dar vienas tampres ar net sportinio modelio minkštas medvilnines kelnes. Kai mylimiausios odinės kelnės, du metus dėvėtos beveik kasdien, plyšo, atėjo metas ieškoti įdomesnės alternatyvos. Žurnalui „Moteris“ rašytas tekstas apie džinso tendenciją, užsienio leidiniuose matytos fotosesijos ir iš naujo sužavėjusi aštuntojo dešimtmečio stilistika lėmė, kad naujausiu pasirinkimu tapo tamsaus mėlyno audinio kelnės kiek paaukštintu liemeniu ir nuo kelių platėjančiu kirpimu.

Nors neturint ilgų lieknų kojų bet koks nukrypimas nuo įprasto kurso kelia abejonių, tai nebūtinai reiškia, jog vizualiai naujas sprendimas bus prastesnis. Nebuvo. Tiesa, kuriant derinius tenka atsisakyti mėgstamų marškinių ar šilko palaidinių, kurių kombinacija su „bootcut“ kirpimu prideda  metų. Žymiai geriau atrodo bandymai skolintis aštuntojo dešimtmečio idėjas – į kelnes susikišti arba viršuje palikti lininius paprastus marškinėlius, pasirinkti ilgesnį dvieilį švarką (taip vizualiai išilginamas siluetas), priderinti pačius paprasčiausius aukštakulnius batelius arba aukštakulnes basutes.  Alternatyva dienos metui – odinis švarkas ir balti sportiniai bateliai (pavyzdžiui, „Converse Chuck Taylor All Star“ ar „Adidas Originals Stan Smith“). Iš pradžių keista. Priprantama pavojingai greitai.

Dėvėti su…

Be abejo, šį sezoną išsirinkti labiausiai tinkantį džinsinių kelnių modelį nėra sudėtinga, o klasikinis patogus denimas yra vienas svarbiausių pavasario-vasaros akcentų. Bandant kurti naujus derinius svarbiausia nepamiršti, kad prie džinsinių kelnių tinka ne tik odinis švarkas ir bėgiojimo bateliai. Denimą galima pateikti tiek itin moteriškai ir elegantiškai, tiek panaudoti jį kuriant „tomboy“ tipo įvaizdį ar derinant kelis skirtingus šio audinio drabužius. Šį pavasarį mados tendencijos diktuoja tik viena – kasdieniai džinsai tikrai nebeatrodo kasdieniškai.

Liemenė Zara | Marškinėliai H&M | Džinsai Marks & Spencer | Batai Zara

Marškiniai H&M | Džinsai Marks & Spencer | Batai Zara | Diržas Acne Studios

Švarkas Zara | Džinsai Marks & Spencer | Marškinėliai H&M | Batai Adidas Originals

Švarkas Zara | Džinsai Marks & Spencer | Akiniai Acne Studios | Sandalai Acne Studios

Nuotraukos Vikos Paškelytės

Nuotraukos, panaudotos koliažuose, yra iš Marks & Spencer, Zara, H&M, Acne Studios, Net-a-Porter

Mano apranga nuotraukose: džinsai ir švarkas Marks & Spencer, batai Zara, marškinėliai H&M

X